Konferencja prasowa w PWiK ,,Wyszkowska Kranówka"

Data: 08.04.2022 r., godz. 11.39    509
W środę 06.04.2022 r. w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Wyszkowie odbyła się konferencja prasowa pod nazwą ,,Wyszkowska kranówka". Jest to wydarzenie w ramach projektu ,,Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie" z obszaru błękitna infrastruktura.

Burmistrz Wyszkowa – Grzegorz Nowosielski: Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie, projekt który zainaugurowaliśmy w miniony czwartek w WOK Hutnik, możemy realizować dzięki blisko 5 milionowemu dofinansowaniu które Gmina Wyszków pozyskała od Państw Darczyńców: Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Tak jak mówiłem projekt ważny i bardzo potrzebny. Realizować go będziemy z myślą o przyszłości naszego miasta, by nasze dzieci i kolejne pokolenia mogły poznać takie środowisko jakie dane nam jest poznać. Jednym z czterech obszarów, w których będziemy się poruszać w trakcie jego realizacji jest błękitna infrastruktura. Dlatego naturalnym było zaproszenie do współpracy naszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i stąd właśnie nasze dzisiejsza wizyta tutaj. 

Prezes spółki – Daniel Bogdan mówił o działaniach PWiK w ramach realizacji projektu, które mają być uzupełnieniem kampanii edukacyjnej realizowanej przez Urząd Miejski.

Już w maju zapraszamy na tydzień otwarty w Stacji Uzdatniania Wody i Laboratorium Przedsiębiorstwa. Celem jest przybliżenie dzieciom pojęć związanych z wodą, obiegiem wody w przyrodzie, sposobów uzdatniania wody oraz drogi, jaką przebywa woda żeby mogła dotrzeć do domów. 

Niniejsze wydarzenie będzie miało formę praktycznych zajęć dla dzieci w SUW i Laboratorium w PWiK Sp. z o.o., dzięki temu dzieci będą mogły szybko i łatwo przyswoić nowe informacje w zakresie wody i jej uzdatniania. 

Drugi element projektu podczas realizacji, którego spotkamy się z najmłodszymi mieszkańcami Wyszkowa, jak również z tymi starszymi będą WARSZTATY O WODZIE 

Celem warsztatów jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, zapoznanie dzieci z rolą wody w przyrodzie i w życiu człowieka, kształtowanie właściwych postaw i nawyków w zakresie efektywnego wykorzystywania wody.  Realizowane będą od września. 

Warsztaty zostaną podzielone na dwie części: 

- część dla maluchów – którą przeprowadzimy w wyszkowskich przedszkolach

- część druga, przeznaczona będzie dla starszych dzieciaków – przeprowadzimy ją w gminnych szkołach podstawowych.

Tematyka, która będzie poruszana podczas warsztatu: 

•             rola i właściwości wody w ekosystemie i w życiu człowieka, 

•             obieg wody w przyrodzie, 

•             ilość wody pitnej, 

•             metody uzdatniania wody, 

•             droga jaką przebywa woda, aby mogła dotrzeć do naszych domów. 

Korzyści z udziału w warsztacie: dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, jak cennym zasobem w środowisku jest woda, jaką spełnia rolę w ekosystemie i w życiu człowieka, dowiedzieć się skąd bierze się woda w kranie oraz dlaczego należy oszczędzać wodę.

W ramach akcji „Wyszkowska Kranówka” dzieci wezmą udział w doświadczeniach z zakresu filtracji wody oraz będą budować ściankę hydrauliczną, dzięki czemu empirycznie poznają zagadnienia związane z tematyką uzdatniania i dystrybucji wody.

 

Ponadto ogłoszony zostanie konkurs, pn.: „Piję kranówkę - dbam o planetę”.

Celem konkursu jest:  

- szerzenie wiedzy ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych, 

- promocja działań proekologicznych, 

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i twórczych

Konkurs polegać będzie na opracowaniu tzw. hasła reklamowego związanego z tytułem Konkursu – które będzie w przyszłości wykorzystywane przez Przedsiębiorstwo do promowania wyszkowskiej wody.

W ramach konkursu przyznana zostanie nagroda za I miejsce. Przewidziano nagrodę dla szkoły, jak i dzieci zwycięskiej klasy.  

Nagroda rzeczowa za I miejsce: „źródełko wody” z zamontowanym automatycznym licznikiem, pokazującym liczbę plastikowych butelek o pojemności 0,5l, które trafiłyby do śmietnika, w przypadku korzystania z wody butelkowej w pojemności 0,5l + bidony dla uczniów zwycięskiej klasy (25 szt.). 

Dodatkowa nagroda za I miejsce: wycieczka zwycięskiej klasy do Stacji Uzdatniania Wody i Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wyszkowie (PWiK). 

Zwycięska placówka edukacyjna zostanie Ambasadorem działań promujących proekologiczne zachowania wśród swoich uczniów, jak i pozostałych szkół.  

Dodatkowo na dedykowanej stronie internetowej projektu pn. „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie” będą publikowane dane przedstawiane przez licznik w „źródełku wody” (informacje w zakresie ilości butelek plastikowych o pojemności 0,5l, które w danym miesiącu i semestrze zostały wyrzucone do śmietnika, wraz z przedstawieniem ilości CO2, która nie została wprowadzona do atmosfery w wyniku zaoszczędzonych butelek plastikowych). 

 

PWiK_konferencja.JPG (9.48 MB)